Krótkonóżka Królewska
Ros. Korolewskaja Korotkonożka; ang. Court Pendu; czes. Krätko-stopka krälovskä; fr. Court Pendu Rouge; niem. Königlicher Kurzstiel
Jest to stara, szeroko rozpowszechniona w Europie odmiana,
przypuszczalnie pochodząca z Holandii lub Włoch.
Drzewo Drze wo rośnie średnio silnie lub nawet słabo i tworzy koronę
kulistą albo kulistą spłaszczoną. Kwitnie bardzo późno, toteż nie 82 jest narażone na przymrozki. W okres owocowania wchodzi dość
wcześnie (57 rok). Owocuje obficie, ale uporczywie co drugi rok. Na mróz jest na ogół wytrzymałe. Na parch prawie zupełnie odporne, czasem młode pędy są porażone przez mączniak. Wymaga gleb żyznych, ciepłych, dostatecznie wilgotnych oraz stanowiska zacisznego. Na glebach lżejszych i stanowiskach otwartych owoce łatwo opadają.
Owoce średniej wielkości, czasem małe, wyraźnie spłaszczone, Owoc o regularnej budowie, bardzo wyrównane. Skórka nieco szorstka, szarozielona, potem złotożółta, od strony nasłonecznionej prawie zawsze pokryta ciemnoczerwonym, marmurkowym rumieńcem. Żółtoszare, delikatne órdzawienie występuje głównie na rumieńcu, ale także koło kielicha i w zagłębieniu szypułkowym. Szy-pułka bardzo krótka, dość gruba. Zagłębienie szypułkowe średnio głębokie, dość szerokie. Kielich mały, zamknięty. Zagłębienie kielichowe wąskie, płytkie. Miąższ żółtawobiały, delikatny, drobnoziarnisty, winny, smaczny.
Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w pierwszej połowie paździer- Dojrzewanie nika, spożywczą w styczniu. Przechowują się do końca marca. owocu W przechowalni wymagają dużej wilgotności powietrza, w przeciwnym razie marszczą się i więdną. Transport znoszą bardzo dobrze.
Owoce stołowe, nadają się także na przetwory, głównie na susz, Przydatność wina i soki owocowe. Odmiana ta szczepiona na podkładkach odmiany karłowych może być sadzona w ogrodach przydomowych i działkowych. Do sadów towarowych nie zalecana.