Idared
Odmiana amerykańska, otrzymana w 1942 r. w Stacji Doświadczalnej Idaho ze skrzyżowania odmian Jonatan i Wagener. Rozpowszechniona jest w USA i Kanadzie. Zdobywa sobie coraz większą popularność w Europie Zachodniej. Do Polski sprowa-
dzono pierwsze zrazy w 1958 r. Drzewo w pierwszych latach rośnie bardzo silnie, po pierwszym obfitym owocowaniu słabiej. Tworzy koronę średnich rozmiarów lub małą, kulistą, dość gęstą, z rozgałęzieniami drugiego rzędu lekko zwisającymi, pokrytymi licznymi krótkopędami. Kwitnie w okresie masowego kwitnienia drzew jabłoni. Jako dobre zapylacze wymieniane są: Mclntosh, Jonatan, Cortland i Spartan. W okres owocowania wchodzi bardzo wcześnie (23 rok). Owocuje regularnie i bardzo obficie. Równie obficie i wcześnie owocuje na siewkach Antonówki jak na podkładkach karłowych. Na mróz niezbyt wytrzymałe (podobnie jak Jonatan), dość odporne na parch, lecz ulega mącznia-kowi w podobnym stopniu jak Jonatan. W młodości jest podatne na zgorzele kory. Udaje się nawet na glebach lżejszych. Wymaga stanowisk ciepłych.
Owoce średniej wielkości, najczęściej kuliste, nieraz baryłkowate, spłaszczone przy szypułce i kielichu, lekko żebrowane, ciężkie. Skórka mocna, gruba, bardzo błyszcząca, jasnożółta z lekkim odcieniem zielonkawym, ginącym w miarę dojrzewania owoców, pokryta bardzo intensywnym, rozmytym, żywoczerwonym ru-mińcem z nielicznymi prążkami i smużkami. Nalot woskowy słaby. Szypułka dość długa, mięsista. Zagłębienie szypułkowe głębokie, średniej szerokości, ordzawione. Kielich mały, na ogół zamknięty. Zagłębienie kielichowe płytkie, średnio szerokie, o brzegach lekko karbowanych. Miąższ biały z odcieniem kremowym, drobnoziarnisty, bardzo soczysty, jędrny, lekko kwaskowa ty, smaczny. Gniazdo nasienne małe, komory zamknięte, nasiona liczne, długie, ostro zakończone (tabl. 15, 1).
Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w połowie października, nie obawiają się przymrozków. Do konsumpcji nadają się od stycznia. Przetrzymać je można w zwykłej przechowalni do czerwca. Należą do najłatwiej i najdłużej przechowujących się i to, praktycznie biorąc, bez ubytków, gdyż są bardzo wytrzymałe na gnicie i nie więdną.
Bardzo wyrównane owoce, a przy tym wyjątkowo pięknie zabarwiane, są od końca marca najbardziej wartościowe na rynku. Drzewa osiągające małe rozmiary można sadzić bardzo gęsto. Nadają się też na wszelkie formy silnie cięte. Idared powinna być szczepiona na przewodnich wytrzymałych na mróz i odpornych na zgorzele kory. Mimo podatności na mączniak jest to odmiana bardzo łatwa w uprawie i zasługująca na rozpowszechnienie jako jedna z lepszych wśród późnych.