Titówka
Ros. Tulskie, Titowka raspisnaja; ang. Tetofsky; czes. Tetovsky
Bardzo stara rosyjska odmiana, dawniej powszechnie uprawiana. Obecnie drzewa jej spotyka się w starych sadach w rejonie grójeckim, na Podlasiu i w Białostockiem.
Drzewo
Drzewo rośnie silnie, tworząc szeroką, nieregularną koronę z nielicznymi, długimi, prawie nie rozgałęzionymi konarami, bardzo łatwo łamiącymi się i odrywającymi od pnia. Kwitnie wcześnie, kwiaty są wrażliwe na przymrozki. Wymaga zapylaczy zapyla ją dobrze Antonówka Zwykła. W okres owocowania wchodzi wcześnie (w 45 roku), owocuje corocznie. Jest bardzo wytrzymałe na mróz, ale mimo to krótkowieczne.
Owoc
Dojrzewanie owocu
Przydatność odmiany
Owoce duże, o niewyrównanym kształcie, zasadniczo wydłużone, lekko zwężające się ku kielichowi. Skórka mocna, tłusta, zielo-nawożółta, pokryta intensywnym rumieńcem z ciemniejszymi prążkami i smużkami oraz sinawym, woskowym nalotem. Szypułka krótka, osadzona w zagłębieniu wąskim, głębokim, lekko ordzawionym. Kielich zamknięty. Zagłębienie kielichowe głębokie, średnio szerokie, sfałdowane. Miąższ gruboziarnisty, żółtawy, kwaśny, o smaku miernym. Gniazdo nasienne małe, komory otwarte, nieraz półzamknięte, nasiona liczne, duże. Dojrzałość zbiorczą i spożywczą owoce osiągają na początku września. Przechowują się krótko.
Owoce cenione na rynku ze względu na efektowny wygląd. Odmiana amatorska dla rejonów o surowym klimacie.