Lobo
Odmiana kanadyjska, otrzymana jako siewka odmiany Mclntosh, rozpowszechniana i uprawiana głównie w rejonach o surowym klimacie. W Polsce znana i w 1972 r. weszła do doboru. Drzewo rośnie silnie i tworzy dużą, rozłożystą koronę o gałązkach prostych, sztywnych. W okres owocowania wchodzi średnio wcześnie (45 rok). Owocuje przeważnie corocznie, obficie. Na mróz zupełnie wytrzymałe, na parch wrażliwe, mączniakowi nie ulega. Owoce średniej wielkości, czasem duże, kuliste, lekko stożkowate, nieco żebrowane, wyrównane. Skórka gładka, błyszcząca, zielonożółta, z silnym, ciemnokarminowym, rozmytym rumieńcem, pokrywającym najczęściej cały owoc. Prążkowanie ledwo zaznaczone. Przetchlinki duże, na stronie rumieńca jasno-żółto-szare. Na owocach świeżo zdjętych z drzewa występuje delikatny, białawy nalot. Szypułka długa, u owoców dużych średniej długości i średniej grubości. Zagłębienie szypułkowe bardzo głębokie, dość szerokie. Kielich bardzo mały, zamknięty lub półotwarty. Zagłębienie kielichowe średnio szerokie, dość płytkie, lekko pomarszczone. Miąższ zielonkawokremowy, soczysty, kruchy, lekko aromatyczny, słodkokwaskowaty. Gniazdo nasienne średniej wielkości, komory zamknięte, nasiona mniej niż średniej wielkości, wydłużone, ostro zakończone (tabl. 5, 2).
Dojrzewanie owocu
Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w połowie września, spożywczą od października do grudnia. W przechowalni trzymają się dobrze. W chłodni tak długo jak Mclntosh. Transport znoszą dość dobrze.
Ze względu na wytrzymałość na mróz, coroczne owocowanie oraz Przydatność bardzo smaczne (lepsze od owoców Wealthy) i efektowne owoce odmiany
odmiana ta może być zalecana do wszystkich typów sadów w całym kraju.