Książę Albrecht PruskiNiem. — Prinz Albrecht von Preussen Odmiana pochodzenia niemieckiego, rozpowszechniona głównie w Europie Środkowej. W Polsce znana i uprawiana, ale nie znaj­duje się w doborze.
Drzewo rośnie w młodości średnio silnie, później słabo. Koronę Drzewo tworzy kulistą, czasem spłaszczoną, luźną, o grubych pędach i sztywnych gałązkach. W okres owocowania wchodzi w 3—4 roku po posadzeniu. Owocuje bardzo obficie z tendencją do owocowa­nia przemiennego. Na mróz zupełnie wytrzymałe, na mączniak i parch odporne.
Owoce średniej wielkości lub duże, kuliste, nieco spłaszczone, Owoc lekko zwężające się w stronę kielicha, wyrównane co do kształtu i wielkości. Skórka gładka, zielonkawożółta, z silnym rumieńcem rozmyto prążkowanym. Prążki szerokie, przerywane, ciemnokar-minowe. Przetchlinki drobne, mało widoczne. Szypułka średniej długości i grubości, najczęściej nie wystaje ponad zagłębienie. Za­głębienie szypułkowe głębokie, bardzo szerokie, ordzawione.

Ordzawienie szarozielonkawe, przechodzi zaciekami poza brzegi zagłębienia. Kielich bardzo duży, otwarty, o działkach krótkich, szerokich. Zagłębienie kielichowe średnio szerokie, dość głębokie, lekko pofałdowane. Miąższ zielonkawobiały, średnio ziarnisty, kwaśny, aromatyczny. Komory nasienne zamknięte, nasiona licz­ne, mniej niż średniej wielkości, szerokie, dość krótkie, ostro za­kończone.
Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w połowie września. Przed zbiorem nie opadają. Do spożycia nadają się od października do grudnia. W chłodni i przechowalni przechowują się dobrze. Transport znoszą nieźle.
Owoce smaczne, stołowe, nadają się także na przetwory. Odmia­na ceniona przez wielu sadowników ze względu na bardzo wcze­sne i obfite owocowanie. Pod wieloma względami przewyższa od­mianę Wealthy. Doskonała odmiana do małych ogrodów, gdzie nawet bez opryskiwań przeciwko parchowi daje czyste owoce.