BeforestOdmiana pochodzenia kanadyjskiego, do Polski sprowadzona oko­ło 1921 r. Wprowadzona do doboru w 1971 r. prawie dla wszyst­kich województw (z wyjątkiem byłych woj. kieleckiego, łódzkie­go, szczecińskiego i warszawskiego).
Drzewo rośnie bardzo silnie, tworzy koronę rozłożystą i dość za­gęszczoną, z licznymi długopędami i krótkopędami. Kwitnienie średnio późne. Kwiaty są dość wytrzymałe na przymrozki. Za-pylacze: Melba, Koksa Pomarańczowa, Wealthy, Mclntosh. W okres owocowania wchodzi średnio wcześnie (6 rok), owocuje bardzo obficie, przemiennie, ale na podkładkach słabo rosną­cych łatwo jest uzyskać owocowanie coroczne. Na mróz jest bardzo wytrzymałe, odporne na mączniak i w dużym stopniu na parch, prawie nie ulega brunatnej zgniliźnie i rakowi. Dobrze udaje się na glebach żyznych, ciepłych, dostatecznie wilgotnych. Owoce chętnie są atakowane przez owady.
Owoce średniej wielkości, kuliste nieco spłaszczone, niezbyt wy­równane. Skórka sucha, z połyskiem, jasnożółtawa, z silnym ró­żowym, paskowanym rumieńcem o rdzawych cętkach i plam­kach. Przy kielichu i w zagłębieniu szypułkowym występują ordzawienia. Szypułka dość gruba, sztywna, wystająca nad owoc. Zagłębienie szypułkowe szerokolejkowate, niezbyt głębokie. Kie­lich zamknięty, o wąskich działkach. Zagłębienie kielichowe płytkie. Miąższ kremowy, jędrny, kruchy, bardzo soczysty, win-nosłodki, o specyficznym korzennym posmaku i aromacie. Gniazdo nasienne środkowe, komory zamknięte, nasiona średniej wielko­ści, wydłużone, spłaszczone (tabl. 5, 2).
Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w końcu września i mogą być przetrzymane niekiedy do końca stycznia, ale nie ma to większe­go znaczenia praktycznego, gdyż w tym samym czasie na rynku znajdują się duże ilości jabłek odmian Mclntosh i Jonatan o nie gorszych wartościach smakowych. W przechowalni owoce łatwo ulegają oparzeliźnie powierzchniowej i innym chorobom prze-chowalniezym. Dłuższy transport źle znoszą.
Owoce wybitnie deserowe, nadają się także na szlachetne soki pitne itp. Ze względu na wytrzymałość na mróz, bardzo obfite owocowanie, a szczególnie wyśmienity smak owoców, odmianę tę można zalecić do sadów intensywnych drobnotowarowych na ży-źniejszych glebach w całej Polsce, a zwłaszcza w rejonach chło­dniejszych.