Wczesna z EsslingenCzes. — Esslingenska svestka; fr. — Quetsche Precoce d'Esslingen; niem. — Esslinger Frühzwetsche
Drzewo
Odmiana niemiecka, w Polsce uprawiana w niewielkich ilościach. Drzewo rośnie silnie. Tworzy koronę średniej wielkości, z licz­nymi bocznymi odgałęzieniami. Kwitnie średnio późno lub późno. Odmiana obcopylna. W okres owocowania wchodzi wcześnie, owocuje regularnie, dając na ogół niskie plony. Lepiej plonuje na podkładkach wegetatywnych. Drzewo średnio wytrzymałe na mróz, wrażliwe na choroby. Jest to odmiana bardzo wymagająca co do stanowiska i gleby.
Owoc
Owoce średniej wielkości lub małe, o ciężarze około 20 g, owal­nie wydłużone, typu węgierek, przy znaku posłupkowym zwężo­ne i ostro zakończone. Zagłębienie szypułkowe bardzo płytkie, wąskie. Szew brzuszny umieszczony w płytkiej bruździe dzieli owoc na dwie równe części. Znak posłupkowy mały, przy końcu bruzdy, na powierzchni owocu. Szypułka krótka, średniej grubo­ści, zielonożółta, naga, łatwo odchodząca od owocu. Skórka gra-aiatowofioletowa z drobnymi, niezbyt wyraźnymi cętkami i z bia­łym nalotem.
Dojrzewanie owocu
Miąższ zielonożółty, luźny, soczysty, średnio aromatyczny, przy skórce cierpkawy, dobrze odchodzący od pestki. Pestka mała, wydłużona, na obu końcach ostro zakończona. Owoce dojrzewają w pierwszej połowie sierpnia. Po dojrzeniu łatwo opadają.
odmiany
Odmiana deserowa, nadająca się do uprawy w ogrodach przydo- ^^^,tność mowych. Badania Instytutu Sadownictwa wykazały, że jest wrażliwa na wpływ środowiska i najlepsze plony daje na Po­morzu Gdańskim.