KirkaRos. — Kir kie; ang. — Kirke's Plum; czes. — Kirkeho, Kirkova; fr. — Prune de Kirka; niem. — Kirkes Pflaume
Drzewo
Odmiana angielska, wprowadzona do uprawy w 1830 r. Drzewo rośnie silnie. Tworzy w młodości koronę wyniosłą, w okresie pełnego owocowania kulistą wskutek wyginania się gałęzi, dostatecznie luźną. Konary skierowane prosto do góry, rozgałęzienia drugiego rzędu ustawione ukośnie lub poziomo. Krótkopędy nieliczne, mało się rozgałęziające. Kwitnie średnio późno. Odmiana obcopylna. Wchodzi średnio wcześnie w okres owocowania, owocuje nieregularnie i daje nieduże plony. Kwiaty i drzewo są średnio wytrzymałe na mróz, owoce są bardzo silnie atakowane przez osy. Wymaga dobrych stanowisk i żyznej gle­by, gdyż tylko w korzystnych warunkach owoce są duże, ładnie zabarwione i smaczne.
Owoc
Owoce duże, o ciężarze około 50 g, kuliste lub szerokoowalne. Średnia wysokość owocu 4,2 cm, szerokość 4,0 cm, grubość 3,9 cm. Strona brzuszna lekko wypukła, przecięta bruzdą umiesz­czoną w płytkim zagłębieniu i dzielącą owoc na dwie prawie je­dnakowe części. Strona grzbietowa równo zaokrąglona, w poło­wie owocu najbardziej wypukła. Zagłębienie szypułkowe wąskie i płytkie, z wąskimi, płaskimi brzegami, lekko przesunięte w stro­nę brzuszną owocu. Znak posłupkowy średniej wielkości, umiesz­czony płasko na końcu bruzdy lub obok niej. Szypułka długości około 2 cm, silnie ordzawiona. Skórka ciemnogranatowa lub ciemnofioletowa, z silnym niebieskim nalotem i drobnymi, bru-180 natnymi punktami, średnio gruba, łatwo odchodząca od miąższu. Miąższ żółtopomarańczowy lub zielonożółty, miękki, soczysty, o smaku słodkowinnym, korzennym, łatwo odchodzący od pestki. Pestka owalna, przy szypułce zwężona, przy znaku posłupkowym zaokrąglona, o ciężarze około 1,7 g. Szew brzuszny pestki szeroki z grzebieniem, bruzdy brzuszne przy brzegach spłaszczone.
Owoce dojrzewają w pierwszej połowie września. Przed zbiorem Dojrzewanie nie opadają. Dobrze znoszą transport, lepiej jednak przewozić owocu owoce, które nie osiągnęły dojrzałości konsumcyjnej.
Odmiana deserowa o dużych, smacznych owocach, nadających Przydatność . się także na kompoty i susz. Nadaje się głównie do sadów przy- odmiai,y domowych.