LutzelsachskaCzes. — Liitzesachsenska rana; fr. — Precoce de Lutzelsachs; niem. — Lutzersachser Fruhzwetsche
Odmiana niemiecka, szeroko rozpowszechniona dzięki wczesności dojrzewania.
Drzewo Drzewo rośnie początkowo silnie, później średnio silnie. Korona
jest kulista, rozłożysta, dostatecznie luźna. Gałęzie drugiego rzę­du są ukośnie skierowane do góry i z rzadka pokryte bocznymi rozgałęzieniami. Krótkopędy liczne. Kwitnie wcześnie. Odmiana obcopylna. Wchodzi wcześnie w okres owocowania, owocuje obfi­cie, corocznie. Jest średnio wrażliwa na mróz i średnio odporna na choroby. Nieodpowiednie są dla niej gleby zimne i suche. Owoc Owoce średniej wielkości lub duże, o ciężarze około 40 g, wy-
dłużone, nieregularne, przy szypułce i znaku posłupkowym za­okrąglone, niektóre przy szypułce silnie zwężone. Strona grzbie­towa równo zaokrąglona. Średnia wysokość owocu 4,3 cm, sze­rokość 3,3 cm i grubość 3,2 cm. Zagłębienie szypułkowe średnio głębokie, wąskie. Strona brzuszna z wyraźną bruzdą przebiega­jącą od szypułki do znaku posłupkowego, dzielącą owoc na dwie połowy, a wyjątkowo —na części niesymetryczne. Znak posłup-kowy mały, umieszczony z boku, obok najwyższego wzniesienia przepołowionego bruzdą. Skórka ciemnofioletowa z jasnym, nie-bieskofioletowym nalotem i nielicznymi, brunatnymi cętkami. Szypułka długości około 1,2 cm. Skórka średnio gruba, łatwo od­chodząca od miąższu. Miąższ żółty lub zielonkawożółty, w pełnej dojrzałości pomarańczowy, miękki, galaretowaty, średnio soczy­sty, niezbyt dobrze odchodzący od pestki. Lepszy smak i aromat ma przy ciepłej, słonecznej pogodzie. Pestka owalna, o średnim ciężarze 1,2 g, przy szypułce silnie zwężona, przy znaku posłup­kowym ostro zakończona, z wyraźnym szwem brzusznym 176 (tabl. 27, I). Owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca lub na początku sierp­nia. W celu uzyskania smaczniejszych owoców należy zbiór jak najbardziej opóźniać. Tylko owoce niezupełnie dojrzałe dobrze znoszą transport.
vOdmiana deserowa i przerobowa. Ze względu na wczesne i obfite owocowanie nadaje się przede wszystkim do ogrodów przydo­mowych.
Nowa szwedzka odmiana, otrzymana w Alnarp ze skrzyżowania odmian Early Favourite z Renklodą Uleną.
Drzewo rośnie średnio silnie. Kwitnie dość wcześnie. Odmiana Drzewa samopylna. Wchodzi w okres owocowania bardzo wcześnie i owo­cuje obficie. Owoc
Dojrzewanie owocu
Przydatność odmiany
Owoce średniej wielkości, prawie tak duże jak owoce Cara. Skór-":a żółta z rumieńcem fioletowoezerwonym. Miąższ żółtawozielo-ny, soczysty, aromatyczny. Pestka dobrze odchodzi od miąższu. Owoce dojrzewają w pierwszej dekadzie sierpnia. Po dojrzeniu łatwo opadają.
Odmiana mało jeszcze u nas poznana. Ze względu na wczesne ocowanie, a także pięknie zabarwione owoce, może być zale­cana do ogrodów przydomowych.