Min. Dr LuciusRos. — Doktor Lucius; czes. — Ministr dr Lucius; niem. — Min. dr Lu­cius
Odmiana pochodzenia niemieckiego. W Polsce dość rozpowszech­niona i często występująca na rynku pod nazwą Lukasówki, cho­ciaż pojawia się prawie o 2 miesiące wcześniej. Drzewo rośnie silnie. Koronę tworzy kulistostożkowatą lub kuli- Drzewo
stą, luźną. W okres owocowania wchodzi wcześnie (w 3—4 roku), owocuje bardzo obficie, corocznie. Na mróz dostatecznie wytrzy- małe, na parch odporne.

Owoce duże lub bardzo duże, o rozmiarach 96X75 mm i ciężarze 180—250 g, wydłużone, szerokojajowate. Skórka gładka, jasno--złocisto-żółta, niekiedy ze słabym rumieńcem, przy szypułce promienisto ordzawiona. Przetchlinki drobne, jasnobrązowe. Szy-pułka średniej długości lub krótka, w niewielkim zagłębieniu. Kielich mały, półotwarty lub otwarty. Zagłębienie kielichowe płytkie, średniej szerokości. Miąższ białokremowy, gruboziarni­sty, korzenny, dość smaczny (tabl. 20).
Owoce zbiera się najczęściej w połowie września. Przechowują się krótko, najwyżej do połowy października, później szybko przejrzewają i ulęgają się od środka. W chłodni, w temp. od + 1 do — 1°C, przechowują się znacznie dłużej. Do sadów towarowych nie nadaje się z powodu szybkiego przej­rzewania owoców, a także miernego ich smaku. Może być sadzo­na w ogrodach przydomowych, gdzie dobrze owocuje nie wyma­gając ochrony przed parchem.