KongresówkaRos. — Pamiat' kongriessa; czes. — Kongresovka; fr. — Souvenir du Con­gr?s; niem. — Andenken an den Kongress
Odmiana pochodzenia francuskiego. W Polsce często spotykana, zwłaszcza w ogrodach amatorskich.
Drzewo rośnie średnio silnie. Tworzy koronę luźną, szerokostoż-kowatą, niezupełnie prawidłową. W okres owocowania wchodzi średnio wcześnie, owocuje obficie, raczej przemiennie. Na mróz 140 średnio wrażliwe, na parch mało wrażliwe.

Owoce duże lub bardzo duże, czasem wielkie, o rozmiarach 110X Owoc X80 mm i ciężarze 170—300 g, stożkowate, o silnie rozwiniętej podstawie, czasem mniej lub bardziej garbate, o powierzchni gu­zowatej. Skórka żółta, cienka, gładka, błyszcząca, od strony na­słonecznionej pokryta delikatnym, karminowoczerwonym, nieco smugowanym rumieńcem i nielicznymi, rdzawymi plamkami. Szypułka krótka, gruba, lekko zgięta. Zagłębienie szypułkowe nieduże. Kielich otwarty. Zagłębienie kielichowe szerokie, dość głębokie. Miąższ żółtobiały, drobnoziarnisty, masłowaty, słodki, nieco kwaskowaty, trochę korzenny, średnio smaczny.
Owoce zbiera się w drugiej dekadzie września. Przechowują się Dojrzewanie 2—3 tygodnie. Zebrane za późno szybko przejrzewają i stają się owocu mączyste. Do sadów towarowych nie nadaje się z powodu szybkiego przej- Przydatność rzewania owoców i przeciętnego smaku, a także z powodu łama- odmiany nia się gałęzi pod ciężarem dużych owoców. Może być sadzona w ogrodach działkowych na stanowiskach osłoniętych, bardzo ciepłych.